Laura Adlington godinama se borila sa neplodnošću i prošla kroz vantelesnu oplodnju da bi dobila sina. Ipak, kaže da je najveći šok usledio tek kada je beba stigla kući.

Posle gotovo decenije pokušaja da dobije dete i dve godine vantelesne oplodnje, Laura Adlington konačno je ostvarila svoj najveći san – postala je mama dečaka Džordža. Međutim, ubrzo nakon porođaja odlučila je da javno progovori o tome da dugo čekana sreća nije izbrisala sve izazove koje donosi roditeljstvo.

Laura, koju publika poznaje iz britanskog kulinarskog šou-programa The Great British Bake Off, godinama je otvoreno govorila o borbi sa neplodnošću, a sada želi da ohrabri i druge žene da bez griže savesti pričaju o svojim osećanjima nakon porođaja.

Devet godina nade, razočaranja i čekanja

Laura i njen suprug Met pokušavali su da dobiju dete čak devet godina. Kada prirodnim putem nisu uspeli da postanu roditelji, odlučili su se za vantelesnu oplodnju.

Možda vas zanima

Prvi pokušaj nije bio uspešan, jedan ciklus je morao da bude prekinut, ali nisu odustali. Kada je test na trudnoću konačno pokazao dve crtice, kaže da je to bio najsrećniji dan u njenom životu.

– Mislili smo da možda nikada nećemo postati roditelji. Toliko dugo smo čekali da je pozitivan test bio ostvarenje sna – ispričala je.

„Mislila sam da ću biti samo srećna“

Ipak, nekoliko nedelja nakon porođaja shvatila je da majčinstvo nije onakvo kakvim ga je zamišljala.

Gostujući u podkastu Netmums priznala je da ju je preplavila iscrpljenost, manjak sna i osećaj krivice zato što joj je bilo teško, iako je godinama sanjala upravo taj trenutak.

– Tri nedelje nakon porođaja sedela sam sa prijateljicom i plakala. Bila sam potpuno preplavljena emocijama. Mislila sam da, posle svega kroz šta smo prošli, imam pravo samo da budem srećna. Ali ispostavilo se da obe stvari mogu da budu istinite – beskrajno voliš svoje dete, a istovremeno ti je veoma teško.

Želi da razbije predrasude

Laura smatra da se o postporođajnim izazovima i dalje nedovoljno govori, naročito među ženama koje su dugo pokušavale da postanu majke.

Kaže da mnoge osećaju pritisak da ne smeju da priznaju koliko su umorne ili preplavljene, jer su se godinama borile za trudnoću.

– Neplodnost nosi ogromnu tugu, usamljenost i bol. Ali ni kada beba stigne, ne znači da nestaju svi izazovi. Važno je da žene znaju da nisu loše majke ako im je ponekad teško.

„Dve stvari mogu da budu istinite u isto vreme“

Danas Laura kaže da je presrećna što je postala mama, ali želi da ohrabri druge roditelje da ne kriju svoja osećanja.

Njena poruka je da zahvalnost zbog deteta i umor, nesigurnost ili strah mogu da postoje istovremeno.

– Možete beskrajno želeti dete, biti zahvalni što ga imate i istovremeno priznati da vam je roditeljstvo ponekad teško. Jedno ne isključuje drugo – poručila je Laura.

Ostavi komentar